Exclusief voor GMV leden: Summer Event, Tuesday 20 June 2017
“How predictive & remote maintenance will impact your global business development activities”
Immediate Registration
Locatiom: Havenhuis, Zaha Hadidplein 1, 2030 Antwerpen
Route & Park
GMV, & The Belgian Food & Beverage Technology Club, are teaming up to organise a summer event in the “Havenhuis” in Antwerp. Please record in your agenda Tuesday June 20th 2017 at 14.00 including following hot issue:
How predictive & remote maintenance can support your global business development activities. Create added value for your customers.
Program:
14.00 |
Registration & coffee
|
14.30 |
Welcome word – Belgian Food & Beverage Technology Club Ann Dhont, President Francois de Hemptinne, Director |
14.40 |
Introdution GMV, Dutch Food Processing Systems Marcel van Haren, Director GMV |
14.50 |
Predictive & remote Maintenance … Customer added values for the future Staf Seurinck, Vice President Robots & Motion Division, ABB Benelux |
15.20 |
Fieldlab CAPELLA – a way to a 100{79a1d8301988f39a8c3c8f67223bbd83ba5671ad737bd97a5fd6a78f8aad5391} predictable performance in the Food Processing Industry Johan Treur, Fieldlab Capella |
15.40 |
Ron de Keersmaeker, Managing Director Tetra Pak (invited) Predictive Maintenance in Business |
16.00 | ViuMore & J-tec Plant. Live demo Remote Maintenance |
16.40 | Networking Coctail |
18.00 | Closing |
Want to join us?
We look forward meeting you on this joint Summer Event.
Please register before June the 16th by using this weblink.
The participation is free of charge (by invitation only !) but registration is mandatory.
This network event is free of charge. Have you registered and are you not able to come? We hope to welcome your colleague. No-show fee is €250,-
Marcel van Haren François de Hemptinne
GMV Food & Beverage Technology Club
De ALEC wordt voor de zesde keer gehouden in Addis Abeba en heeft als doel de verschillende hiaten in de vee-waardeketen te overbruggen, door talrijke bezoekers en exposanten van over de hele wereld aan te trekken om zaken te doen in Ethiopië en in de omliggende landen. De ALEC in Addis is een belangrijke gebeurtenis voor de ontwikkeling van de veesector in Oost-Afrika en in Ethiopië, het land met de grootste veestapel van Afrika. Ben jij actief in de zuivel industrie en is Ethiopië een interessante markt?
Lees verderDe variëteit in voedselproductie neemt alleen maar toe. High-Mix Low-Volume (HMLV) productie in combinatie met het zo efficiënt mogelijk omgaan met grondstoffen en kwaliteitsbeheer zorgt voor een toenemende complexiteit in de voedselindustrie. Hoe creëren we passende beschikbare oplossingen om aan de toekomstige voedselvraag te kunnen voldoen? Dit vraagt om ontwikkeling en samenwerking met de klant en verbinding met de rest van de keten. GMV organiseert een inspiratiesessie met en bij QING. Klaas Fuite van de innovatieve bakkerij Fuite deelt zijn aanpak.
Lees verderEen informatief webinar over marktkansen in de voedingssector in de VS in het algemeen en Ohio in het bijzonder, inclusief B2B-matchmakingmogelijkheden met kopers en distributeurs.
Lees verder